Dezynfekcja

Czym jest dezynfekcja i jej znaczenie

Dezynfekcja jest to podstawowe postępowanie, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów, wirusów, bakterii, grzybów oraz ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Dodatkowym aspektem jest fakt, że zdezynfekowany przedmiot nie staje się jałowym i całkowicie pozbawionym wszelkich mikroorganizmów. Powodem takiego zastosowania dezynfekcji jest fakt, że przedmioty podawane tego typu zabiegowi są używane codziennie.

dezynfekcja, odgrzybianie Warszawa, ozonowanie Olsztyn

Metody dezynfekcji stosowane przez firmy pest control

  • fizyczne (Podstawową metodą dezynfekcji fizycznej jest zastosowanie suchej pary, która dzięki swoim właściwością; w szczególności wysokiej temperatury 120 °C. Dodatkową zaletą jest również brak integracji z dezynfekowanym przedmiotem, czyli nie pozostawianie śladów z wykonanego zabiegu. )
  • chemiczne (Czynnikami chemicznymi stosowanymi w dezynfekcji są m.in. czwartorzędowe sole amoniowe, alkohole (alkohol etylowy, alkohol izopropylowy), aldehydy (formaldehyd, aldehyd glutarowy), związki fenolowe, związki metali ciężkich, związki halogenowe (jodyna, chloramina, jodofory), utleniacze – nadtlenki (H2O2) lub nadmanganiany (nadmanganian potasu), kwasy i zasady.)
  • termiczno-chemiczne (Połączenie powyższej metody usuwania wirusów, bakterii, grzybów oraz innych mikroorganizmów z zastosowaniem wysokiej lub niskiej temperatury. Bardzo korzystna metoda pozwalająca osiągną jeszcze lepsze wyniki podczas dezynfekcji dzięki połączeniu dwóch metod zwalczania i oczyszczania przedmiotów oraz pomieszczeń.)  

Kiedy zabieg dezynfekcji jest skuteczny?

Zabieg dezynfekcji jest skuteczny w momencie gdy środek odkażający został zastosowany w odpowiednim stężeniu. Stężenie środka chemicznego powinno jednak być odpowiednio wybrany aby najkorzystniej działało dla danych warunków. Środek dezynfekcyjny musi mieć również bezpośredni kontakt z masą lub powierzchnią odkażanych przedmiotów oraz działać przez określony czas i w odpowiedniej temperaturze. Tylko zastosowanie się do przedstawionych poniżej zagadnień pozwoli na przeprowadzenie skutecznego zabiegu dezynfekcji, czyli odkażania.

dezynfekcja - sektor rolniczy, dezynfekcja Katowice, ozonowanie Warszawa

Zarówno mycie jak dezynfekcja wszelkich budynków, powierzchni czy urządzeń to podstawowe elementy, które gwarantują bezpieczeństwo pracy jak też chowu, zmniejszają problemy ze zdrowotnością oraz pomagają uzyskać lepsze wyniki pracy. Co jest równoznaczne z większymi przychodami dla hodowców trzody chlewnej, niosek, brojlerów jak również dla firm zajmującej się pracą w sektorze spożywczo – przemysłowym. Zaleca się również odkażanie budynków użyteczności publicznej z powodu dużej ilości źródeł możliwych zakażeń (szpitale, przychodnie, urzędy, przedszkola, żłobki). Jak również osoby prywatne mające na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny powinny od czasu do czasu wykonać zabieg dezynfekcji – Może to być zabieg ozonowania – więcej na temat tego typu zabiegu znajdziecie Państwo pod tym linkiem.

TAGI: Dezynfekcja obory, ozonowanie kurników, metody dezynfekcji warszawa, firma dezynfekcyjna, usługi dezynfekcji Gdańsk,